Αθλητικές Εκδηλώσεις - Εκπαιδευτικές Δράσεις

Η Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας: Η Συμμετοχή του 1ου Δημοτικού Σχολείου Λευκίμμης

Για να προωθήσουμε τη φιλοζωία και την υπεύθυνη κηδεμονία ζώου στους μαθητές μας, το 1ο Δημοτικό Σχολείο Λευκίμμης συμμετείχε ενεργά στην Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας, που καθιερώθηκε στις 4 Απριλίου σε σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Οι δράσεις μας περιελάμβαναν:

1. Ενημέρωση: Διοργανώσαμε εκδηλώσεις και ομιλίες όπου οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να μάθουν για τη σημασία της προστασίας των ζώων [3].
  2. Δράσεις εντός της σχολικής μονάδας: Διοργανώσαμε δραστηριότητες μέσα στο σχολείο, που ενίσχυσαν την ευαισθητοποίηση των μαθητών για το θέμα της φιλοζωίας και της υπεύθυνης κηδεμονίας ζώου [1].

Με αυτές τις δράσεις, επιδιώξαμε την ανάπτυξη ενός περιβάλλοντος ευαισθητοποίησης και σεβασμού προς τα ζώα, ενισχύοντας την κοινωνική ευαισθητοποίηση των μαθητών μας.